26 Ocak 2011 Çarşamba

Bitkiler için Bitki Çayı ( Kompost Çayı )

Bitkiler için bitki çayı ( Kompost çayı,evde biyoteknoloji )

Kompost  çayları bitki beslemenin harika bir yoludur.
Son yıllarda gelişmekte olan yeni bir teknoloji, hakkında çok az bilgi var, üniversitelerimizde dahi henüz araştırması yapılmamış. Kompost çayı bahçelerimizde sürekli yapılan katı kompostun sıvısıdır, faydalı bakterilerin yaşam şartları optimuma çekilerek su içerisinde çoğalması sağlanır. Kompost çayı klasik komposttan daha hızlı etki gösterir ve teknolojik açıdan geliştirilmeye çok müsaittir. Ucuz olması ve kolay üretilmesi sebebiyle gelecek vaat etmektedir. Piyasada satılan bazı biyoteknolojik  bitki besleyiciler, organik herbisitler,gelişim düzenleyiciler bu yolla üretilmektedir.
Kompost çayının pek çok faydası vardır. Öncelikle bitki çayıyla yetişen bitkiler hastalıklara karşı daha dayanıklıdır, gelişimleri daha iyidir, meyveleri daha lezzetlidir (Brix değerleri yüksektir), topraktan uygulamalarda toprağın yapısını iyileştirir, su stresini azaltır, yapraktan siprey olarak uygulanabilir, toksik kimyasal böcek ilaçları ve gübreler için organik bir alternatiftir. İnsanlar, evcil hayvanlar ve çevre için oldukça güvenlidir.
Kompost çayı iç mekan bitkileri, meyve ağaçları, sebzeler, çim alanları ve peyzaj da dahil olmak üzere çok geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. Hemen hemen tüm bitkilerin kök gelişimi mikro yaşama bağlı olduğundan kompost çayı uygulamaları önemli yararlar sağlamaktadır.
Biyoteknoloji mucizesi diye reklamlarını gördüğümüz bu ürünleri evimizde çok ucuza ve kolayca üretebiliriz.


Neden evde kompost çayı Yapmalıyız?
Kompost çayıyla yetişen bitkilerin daha sağlıklı ve verimli olduğunu anlatmıştık şimdiyse neden evde üretmeliyiz bunun cevabını verelim.
Kompost çaylarının bir çok tarifi ancak tam bir tarifi yoktur. Kendi kompost çayınızı kendiniz geliştirebilir, yeni tarifler hazırlayabilirsiniz.
Biyoteknolojik olarak hazırlanmış pahalı ürünleri bu yolla istediğimiz kadar çoğaltabiliriz.
Kompost çayları içerisinde canlı bulundurdukları için raf ömürleri çok kısadır,bu yüzden hızlı bir şekilde tüketilmeleri gerekmektedir. Kısacası ucuz, kolay ve bol temin etmek için ve yeni tariflere, yani inovasyona açık olmak için evde üretmeliyiz.
1 Hafta süreyle kompost çayı uygulamaları neticesinde elde edilen sonuçlar. Soldaki bitkilere kompost çayı uygulanmıştır.
Fesleğen
Biber
Kompost çay uygulamaları için tavsiyeler
  • 14 ile 30 gün süreyle büyüme sezonu boyunca uygulanmalıdır.Hastalıklar, stres gibi durumlarda uygulama tekrar edilebilir.
  • Hasattan 7 gün önce uygulamaya son verilmelidir
  • Kompost içerisindeki mikroroganizmalar ışığa duyarlıdır. Bu yüzden uygulama saat 10:00 dan önce veya 16:00 dan sonra yapılmalıdır
  • Hafif yağışlı günlerde topraktan uygulama yapılabilirken,yapraktan uygulamalar yağışlı günlerde hiç yapılmamalıdır

Kompost çayı ne kadar sürede kullanılmalıdır?
Yararlı mikroorganizmaların yaşaması için yeterli oksijene ihtiyaçları vardır.24 saatlik bir süre içerisinde en kısa zamanda kullanılmalıdır.

Kompost çayı ne kadar sürede demlenir?
En yüksek mikroorganizma konsantrasyonu ve çeşitliliğine 24 satte ulaşılır.Standart demleme süresi 24 saattir.

Kompost çayı ne kadar uygulanır?
Hastalık,besin eksiklikleri,genel bitki ve toprak sağlığı için 1 dönüme(1000 metrekare) 20-40 litre kullanılması önerilir.

Ne tür ekipmanlarla uygulama yapılabilir?
Kompost çayı standart spreyler,damalama sulama sistemi,yağmurlama sulama sistemi gibi geniş yelpazede  birçok sulama ekipmanıyla kullanılabilir. 
Kaynakça
http://www.compostjunkie.com
http://www.growingsolutions.com

kompost cayi, Organik Bahçe

0 yorum:

Yorum Gönder

 

© 2011 Hobi Bahçesi | Orkide Bakımı | Afrika menekşesi | Site Haritası

Site Hakkında | İletişim