17 Ocak 2011 Pazartesi

Organik Tohum Nedir

Organik tohumlardan üretilmiştir
Organik tohumlar çok eskiden beri birçok yetiştiricinin lezzeti ve verimliliği ön planda tutarak seçmiş oldukları tohumlardır. 

Son yıllarda ticari işletmeler mekanik hasada uygunluk, raf ömrü, kimyasallara dayanıklılık, nakliyeye uygunluk, değişik iklim şartlarından etkilenmeyen ticari kaygılarla üretilmiş albenisi yüksek bitki tohumlarını tercih etmektedirler.
Bu tohumlar ilk yıl ekildikten sonra verimli olurken bu bitkilerden alınan tohumlar ya kısır çıkmakta veya arzu edilen özellikte kendisi gibi bitkiler oluşturmamaktadır. Eğer siz aynı bitkiyi tekrar üretmek isterseniz ticari bir tedarikçiye başvurarak tekrar tohum satın almak zorundasınızdır. 
Oysa organik tohumlar her yıl ve sürekli ürün verirler, birkez tohum alındıktan sonra bir daha tohum almaya gerek yoktur. Organik tohumlar bir diğer deyişiyle yerli tohumlar o bölgeye adapte olmuş, uzun yıllar yerli üreticilerin nesilden nesile aktardıkları tohumlardır ve bu tohumlar yöre ekolojisine uygun hastalıklara, sıcaklığa ve toprağa daha iyi adapte olmuş tohumlardır.
Gelişmiş ülkelerde organik tohumların organik tohum sertifikası vardır. Ülkemizde henüz organik tohum sertifikasyonu gelişmemiş organik tohumlar nesilden nesile ve tohum değişimleriyle elden ele dağılmaktadır.
Organik tohumların bir diğer özelliği hiçbir kimyasal koruyucu ve kimyasal gübre içermezler,  ticari tohumlar genellikle mantarlara ve böceklere karşı kimyasallarla işlem görürler.


Organik tohum insan,çevre ve hayvan sağlığına duyarlı, güvenli tarımsal yöntemlerle yetiştirilmiş bitkilerden toplanmış tohumlardır.
Ülkemizde uygulanan organik tarım yönetmeliğine göre organik tohum tarifi şöyledir.
Organik tohum; genetik olarak yapısı değiştirilmemiş, döllenmiş hücre çekirdeği içindeki DNA dizilimine dışarıdan müdahale edilmemiş, sentetik pestisitler, radyasyon veya mikrodalga ile muamele görmemiş biyolojik formunda olmalıdır.

Organik Bahçe

0 yorum:

Yorum Gönder

 

© 2011 Hobi Bahçesi | Orkide Bakımı | Afrika menekşesi | Site Haritası

Site Hakkında | İletişim