4 Şubat 2011 Cuma

Arkadaş Bitki Yetiştirme Yöntemi


Üç Kız Kardeş Ekim Yöntemi
Arkadaş ekim sistemi bitkilerin kendi aralarında uyum sağlarken, zararlı dış etkenlerden korunmayı kolaylaştıran sürdürülebilir bir tarım yöntemidir. Şimdiye kadar geleneksel yöntemlerle elde edilen başarıların arkasındaki sır son yıllarda yapılan kimyasal ve biyoteknolojik araştırmlarla da doğrulanmaktadır. Bu ekim yönteminde bazı yetiştirme sistemlerinin verimde artış sağladığı bilinmektedir.
Arkadaş ekimin en çok bilineni eski bir Kızılderili dikim tarzı olan " Üç Kız Kardeş " " Three Sisters "  ekim yöntemidir. Mısır, fasulye ve kabak aynı öbekte bir birlerine faydalı olmaları nedeniyle daha iyi büyürler.
Mısır sapları fasulyeye destek sağlar. Fasulye havadaki azotu köklerindeki azobakterler sayesinde toprağa bağlarken mısırın yüksek azot ihtiyacını karşılar. Kabak geniş yaprakları ile toprağı örterek yabancı ot kontrolü sağlar. Kabak yarı güneş yarı gölgeyi sevdiği için mısırın gölgesinden faydalanır.Böcek Kovucu
Arkadaş bitkilerin en sık kullanılanlardan biride böcek kovuculardır. Kadife çiçeği ve nane gibi keskin kokulu bitkiler zararlı böceklerin bahçeye girişini engeller, kokulu bitki yaprakları malç olarak bahçeye veya saksıya serildiğinde böcek kovucu ve zararlıları uzaklaştırıcı etki yaparlar.

Yararlı Böcekler
Haşare istilasını engellemenin kimyasal içermeyen bir diğer yolu uğur böceği, yaban arısı türleri gibi yararlı böcekleri bahçeye çekmektir. Bu böcekler zararlıları yiyerek bahçeyi zararlı istilasından korurlar. Kişniş, ayçiçeği, aynısafa, kadife çiçeği, civanperçemi gibi çok sayıda çiçek çeşitleri ile ekim önerilir.

Besin Sağlama
Bitkiler büyürken ihtiyaçları olan proteinleri sentezlerken topraktan azot alırlar. Azot dünya atmosferindeki en bol bulunan gazken bitkilerin alabileceği formda değildir. Bazı bitki türleri özellikle yonca ve kuru fasulye gibi baklagiller köklerindeki yararlı azobakterler sayesinde havanın oksijenini toprağa bağlarlar.

Alanın Etkin Kullanımı
Dar alanlarda bahçenin etkin kullanımı önemlidir, arkadaş ekim yöntemi bahçenin etkin kullanımına izin verir. Güneş seven uzun boylu bitkilerle, gölge seven yere yakın bitkiler birleştirilebilir. Bazı bitkiler sert rüzgar ve hava şartlarından korurken bazıları yabancı ot kontrolü sağlar. Üç kız kardeş örneğinde olduğu gibi mısır fasulyeye dayanak olduğu kadar sert rüzgarlardan da korur.

Arkadaşı Dikim için Planlama
Yüzyıllardır kullanılan  geleneksel yöntemlere, son yıllarda bilimsel yaklaşımlar geliştirilmiştir. Tarım bakanlığı ve bazı sivil kurumlar bu konuda çalışmalar yapmaktadır. Her bitki arkadaş ekime uygun olmayabilir bu konuda hazırlanmış çeşitli tablolar ve uygulama ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

Kaynak:Permakültür Türkiye

Organik Bahçe Bitkileri, Organik Bahçecilik İpuçları

0 yorum:

Yorum Gönder

 

© 2011 Hobi Bahçesi | Orkide Bakımı | Afrika menekşesi | Site Haritası

Site Hakkında | İletişim