21 Şubat 2011 Pazartesi

Ev Yapimi Organik Ot ilacı Herbisit

Genel bakış
Sirke, salatalarda ve bazı yemek tariflerinde sıkça kullanılan bir üründür. Bazı durumlarda kimyasal temizleyicilere organik alternatif olarak temizlikte sıkça kullanılmaktadır.Böyle çok yönlü bir ürünün organik bahçecilikte ot ilacı olarak kullanılması hiçte şaşırtıcı değildir.

Özellikleri
Ev yapımı ot ilacı tarifinde kullanılan beyaz sirke; mısır alkolü ( etanol ) , su ve asetik asitten imal edilir. Karışım kontrollü şartlarda fermente edilerek çeşitli damıtma işlemlerinden geçirilerek hazırlanır. Sirke kullanımı insan sağlığı için güvenli olduğu kadar bitkler içinde bahçenizde güvenle kullanabileceğiniz bir üründür.


Etkinliği
Sirkenin herbisit olarak tesiri içerisindeki asetik asit miktarına bağlıdır. Sirke yalnızca kontak etkili bir ot kontrol ilacıdır, dolayısıyla bitkinin üst aksamı ölürken kökleri etkilenmeyecektir.

Sirkeli Ot Öldürcü Tarifi
Sprey kabına saf beyaz sirkeyi doldurun,1 çorba kaşığı sıvı deterjan ekleyin suyun yüzey gerilimini azaltmaya yarayacaktır, üzerine 2 çorba kaşığı kanola yağı ilave edin karışımın otların üzerine daha kolay yapışmasına yardım edecektir.

Dikkat Edilecekler
Organik sirke tüketimi insan sağlığına faydalı olsada hazırladığımız karışımın tüketimi sakıncalı olabilir bu yüzden üzerine etiket yapıştırıp ot ilacı olduğunu belirtebilirsiniz.Çocukların erişemeyeceği bir yerde saklamayıda ihmal etmeyin.Yanlışlıkla başka bir bitki üzerine kullanırsanız bitkiyi bol suyla yıkayın sorun çözülecektir.

Organik Bahçe, Organik Bahçe Bakımı, Organik Bahçe Bitkileri, Ot İlacı

2 yorum:

vahittin Durmuş dedi ki...

Merhaba,sorum şu-cimlerde EV YAPIMI ORGANİK OT İLACI .kullanabilirmiyim? Cevabınızı sabırsızlikle bekliyorum,şimdiden teşekkür ederim.

Gökay on 6 Nisan 2013 22:47 dedi ki...

Merhaba sn vahittin Durmuş sorunuz çim içindeki yabancı otları yok etmek için kullanabilirmiyim mi?
Yoksa çimleri yok edebilirmiyim şeklinde mi?

Yorum Gönder

 

© 2011 Hobi Bahçesi | Orkide Bakımı | Afrika menekşesi | Site Haritası

Site Hakkında | İletişim