27 Şubat 2011 Pazar

Gibberellik Asit ( GA3 ) Kullanimi

Gibberellik Asit Kullanımı
Genel bakış
GA-3 olarak adlandırılan Gibberellik asit bitkilerde çiçeklenme ve meyvelerde daha iyi bir büyüme sağlamak için kullanılan doğal bir bileşiktir. Bitkiler yaklaşık 84 çeşit giberellin üretirler. Gibberellinlerin insan sağlığına zarar verdiğine dair şimdiye kadar hemen hemen hiçbir bulguya rastlanmamıştırGibberellik Asit Nedir?
Gibberellik asit  Gibberella fujikurdi adındaki bir  mantar türünden elde edilen bitki büyüme düzenleyicisidir. Japonya'daki  bitki patologları 1800 lü yıllarda bu mantarı keşfettiler. İlk defa pirinç fidelerinde kullanılan mantar, bitkilerin çok uzun boylu ve ince büyümesine neden oldu.


Gibberellik Asit Nasıl Üretilir?
Gibberellik asit büyük fıçılarda Gibberella mantarının fermantasyonu ile elde edilir. Suda çözünen toz formunda satışa sunulur.  


Gibberellik Asit niçin kullanılır
Gibberellik asit en yaygın olarak katlama gerektiren tohumların çimlenmesini teşvik etmek amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca çiçeklenme, meyve tutumu ve meyve boyutunu atırmak için de kullanılabilir.


Gibberellik Asit Organik mi?
Gibberellik asit bitkilerde doğal olarak oluşur ve bitki gelişimini düzenler. Bir kaç mikrogram kullanılan  GA3 tohum büyümesini teşvik ederken tohumda kalıcı etki yapmaz. Çoğu organik sertifika kuruluşu giberellik asit kullanımına onay vermektedir.


Dikkat
Kullanımında lastik eldiven takın gözlerle ve deriyle temasından kaçının

Kaynak: fbe.gazi.edu.tr/tezara/view.php?number=3081&language=tr biyoteknoloji.gen.tr/hormonlarvesagligimiz.pdf

Hormon, Organik Gübre

0 yorum:

Yorum Gönder

 

© 2011 Hobi Bahçesi | Orkide Bakımı | Afrika menekşesi | Site Haritası

Site Hakkında | İletişim