23 Şubat 2011 Çarşamba

Jips Gubresinin Faydalari

Jips Gübresi
Alçı taşının bünyesinde su bulunduranına jips denmektedir. İnşaatlarda kartonpiyer, sıva karışımı gibi alanlarda kullanılan jips son yıllarda tarım alanındada geniş bir kullanım alanı bulmuştur. Jips kalsiyum ve kükürtten oluşur. Toprağa uygulandığında bakteriler için sağlıklı bir ortam oluşturur.

Toprak Yapısı
Jips kil ve ağır toprakların yapısını geliştirir. Sıkışmış topraklardaki kum, kil, silt parçacıkları arasında boşluklar oluşturur. Bitkilerin zengin besin içerikli humusa ulaşmasını kolaylaştırır, toprak
besinlerinin yapısını bozmaz. Bahçeye jips uygulandıktan sonra tekrar uygulama yapılma süresi 3 yılı bulabilir.

Gübre
Jips doğrudan kükürt ve kalsiyum kaynağıdır. Bunun yanında toprağın yapısına yaptığı etkilerle bitkilerin azot, demir ve çinko gibi besinleri alımını kolaylaştırır.

Drenaj
Gelişmiş toprak yapısı daha iyi toprak drenajı sağlar. Jips uygulamasıyla toprak drenajı artar, yüzey kaymaklanması azalır. Bu şu anlama gelmektedir, bitkiler su içersinde uzun süre kalmayacaklar ve kökleri çürümeyecek. Kök sistemi geliştirmek için çok fazla enerji harcamayan bitkiler daha çok ve daha iyi meyveler üretirler.

pH ve Tuz Ayarı
Sağlıklı topraklar ne çok asit, ne çok alkali nede yüksek tuzludurlar. Jipsin toprak dengesini ayarlama özelliği vardır. Eğer toprak alkaliyse jips asitlik özelliği gösterecek ve toprak pH 'ını aşağı çekecektir, eğer toprak asidikse alkali etkisi gösterecek toprak pH ' ını yukarı çekecektir. Jips toprağın doğal dengesine kavuşmasına yardımcı olacaktır.

Kaynak : http://apostrophe-now.blogspot.com/2010/04/taking-closer-look-at-leftover-gyprock.html
 usagypsum.com

Organik Bahçe Bakımı, Organik Toprak Su

1 yorum:

evrenkinli on 9 Mayıs 2017 19:37 dedi ki...

Ellerinize sağlık. Çok güzel bir bilgilendirme yazısı olmuş. Tarımsal jips talebi olanlar http://www.jips.info.tr adresimizi ziyaret edebilirler.

Yorum Gönder

 

© 2011 Hobi Bahçesi | Orkide Bakımı | Afrika menekşesi | Site Haritası

Site Hakkında | İletişim