28 Şubat 2011 Pazartesi

Muz kabugunun ciceklere faydaları

Çiçek Gübresi
Genel bakış
Muz İnsanlar için zengin bir potasyum kaynağı olduğu kadar bitkiler içinde zengin bir potasyum kaynağıdır. Bitki besleme uzmanlarına göre sağlıklı bitki yetiştirme için potasyumun önemi başlıklı konuda bitkide potasyumun " nişasta oluşumu, şekerlerin hareketi, su dengesi, enzim aktivasyonu, hücre turgor basıncı, ph dengesi ve stomaların açılıp kapanması " gibi görevleri olduğu belirtilmektedir. Çiçekler için potasyumun anlamı tüm bunların yanında daha iyi renk oluşumu ve çiçeklerin uzun ömürlü olmasıdır. Toprağa doğrudan muz kabukları ekleyerek çiçeklerin potasyum ihtiyacını karşılamak mümkündür.


Tarif
Öncelikle çiçeğin hemen altından biraz toprak alıyoruz ,( Toprak alırken bitkinin köklerine zarar vermemeye özen gösterin ) daha sonra muz kabuklarının iç kısmı toprağa gelecek şekilde yerleştirip toprakla üzerini örtüyoruz. Eğer çiçeğin  köklerine zarar vermekten korkarsanız muz kabuklarını sıvılaşana kadar blendırdan geçirip suyunu bitkilere kullanabilirsiniz. 


Kullanım 
Güller için muz kabuklarıyla haftada bir veya en fazla ik ikez gübreleme yapılabilir. Blendırdan geçirdiğimiz muz kabukları suyu kullanılacaksa 4 litre suya 1 yemek kaşığı karıştırılarak sulama yapılır.
Kullanımda azot potasyum dengesi gözetilmelidir. Yapılan araştırmalar göstermiştirki yüksek potasyumlu gübrelerle beslenen güller daha renkli olurken azot miktarı çok düşük kalırsa renkler solgun olmuştur.

Dikkat edilecek hususlar
Eğer muz kabukları hemen kullanılmayacaksa sineklenmemesi için plastik torba içerisinde derin dondurucuda saklanabilir.

Organik Gübre

2 yorum:

Erdal on 22 Haziran 2011 20:29 dedi ki...

Ayrıca devetabanı, kauçuk gibi sağlam yapraklı süs bitkilerinin yapraklarına muz kabuğu sürmekle güzel bir parlaklık kazandırılıyor.

Adsız dedi ki...

Bunu öğrendiğim iyi oldu. Arasıra meyve ve sebzelerin kabuklarını bahçe toprağına karıştırdığım oluyor. Organik çöplerin ziyan olmayıp toprağa dönüşmesi için. Gerçi yediklerimiz ne kadar organik o da ayrı bir konu.

Yorum Gönder

 

© 2011 Hobi Bahçesi | Orkide Bakımı | Afrika menekşesi | Site Haritası

Site Hakkında | İletişim