21 Şubat 2011 Pazartesi

Organik Gübre ve Faydalari

Genel bakış
Organik gübreler bitkilerin dengeli beslenmesi ve sağlıklı büyümesi için temel kaynaklardan biridir. Organik
gübreler bitkiye yarayışlı azot, fosfor, potasyum gibi makro elementlerin yanında, demir, çinko gibi iz elemenetleride içerirler. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki bitkilerin ihtiyaç duyduğu bu besinlerden herhangi biri noksansa o bitkiler hastalıklara karşı direnç gösterememektedirler...

Organik Gübre Kaynakları
Organik gübreler canlı atıkları ve yaşayan organizmalardan oluşur. Bitki artıkları, hayvan atıkları, kompost, yaprak ve kemik unu gibi maddeler içerirler.

Dengeli Besleme
Organik gübreler besinleri yavaş yavaş ve dengeli verirler, bu sayede bitkiler için uzun süreli besin kaynağı oluştururlar.

Toprak Düzenleyici
Toprağa organik madde ilavesi toprağın yapısını iyileştirir. Su ve besin tutma kabiliyetini artırır,  toprağın havalanmasına yardımcı olur.

Yararlı Organizmalar
Organik gübreler mikro organizmalar ve solucan gibi faydalı toprak canlılarının gelişimini teşvik eder. Bu canlılar toprağı daha verimli hale getirmeye yardımcı olurlar.

Tedarik Yolları
Organik gübreler ucuz yollardan elde edilebilir. Hayvan üreticileri için gübre depolamak büyük sorun teşkil eder, bu yüzden bazen ücretsiz gübre verirler. Organik gübre elde etmenin en iyi yollarından biride organik atıkları geri dönüşüme tabi tutmaktır

Organik Bahçe, Organik Bahçe Bitkileri, Organik Bahçecilik İpuçları, Organik Gübre

0 yorum:

Yorum Gönder

 

© 2011 Hobi Bahçesi | Orkide Bakımı | Afrika menekşesi | Site Haritası

Site Hakkında | İletişim