21 Şubat 2011 Pazartesi

Organik Sebze Bahcesi Kurulumu

Genel Bakış
Kimilerine göre organik bahçecilik ilaç ve sentetik kimyasallar kullanılmadan yapılan yetiştiriciliktir, kimilerine göreyse toprak altı ve toprak üstü dengeyi gözeten, sürdürülebilir, ekosisteme uyumlu bir yetiştirme tarzıdır . Siz hangi felsefeyi seçerseniz seçin organik bahçecilik için bilinmesi gereken bazı temel kurallar vardır.

1. adım
Öncelikle kompost yığını hazırlamaya başlayın. Yeşil katman için hayvansal olmayan mutfak atıkları,
yaprak,çim artıkları gibi yeşil maddeleri biriktirin, kahverengi katman için saman, boyasız kağıt ürünleri, dal artıkları gibi kuru maddeleri biriktirin. Oluşan yığını nemli tutun ve ayda bir kez karıştırın. Bir yıl sonra faydalı mikro organizmalarca zengin mis gibi toprak kokan kompostunuz hazır olacaktır.

2. adım
Konvansiyel tarım sentetik gübrelerle bitkileri beslemeyi amaçlamaktadır. Organik bahçecilikte ise bitkileri beslemek için iyi bir toprak dengesi kurulmalıdır. Kompost, çürümüş yaprak artıkları, çimen artıkları topraktaki mikrobiotik hayatı besler. Toprkata faydalı mikro organizmaların çoğalması zararlı mikropların yokolmasına sebep olur, ayrıca bu mikro organizmalar bitki köklerine besin taşır.

3. adım
Bahçeniz küçükse el ile işleyin kürek, tırmık, bel küreği gibi aletler kullanın. Motorlu aletler solucanlara zarar verir.

4. adım
Toprak üzerine enaz 5 cm kadar  organik kompost serin, Kompostun içindeki büyük taneleri parçalayın. Bu işlemler ilk etapta size zor gelebilir ancak ilerisi için büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Gevşek toprak ot yolmayı kolaylaştırır, su ve havanın etkili dolaşımını sağlar..

5. adım
Konvansiyonel ürünler zararlı kimyasallar içerebilir. Organik tohum ve fide alabilirsiniz. Seçtiğiniz bitkilerin bölge ekelojisine uygun olduğundan emin olun. Eğer yanlış bitki çeşitleri seçerseniz hastalıklara ve zararlılara karşı daha korunmasız olacaklardır.

6. adım
Yabancı otlar organik tarımın bir gerçeğidir. Otlar tazeyken onları kökleriyle çıkartmaya özen gösterin. Komposta kullanmayın çünkü onlar üzerlerinde tohum taşırlar mümkünse bahçeden uzaklaştırın.

 7. adım
En iyi sulama zamanı sabahtır. Çünkü su buharlaşmadan köklerle kolaylıkla buluşur. Damlama sulama sistemi diğer sulama yöntemlerine göre üstündür, yabancı ot kontrolünü kolaylaştırır, su tasarrufu sağlar. Kökler yerine üstten yapılan sulamada bitkiler mantari hastalıklara daha yatkındır.

8. adım
Bitkileri karışım halinde ekin, düzenli sıralar halinde olmasını gerektiren hiçbir kural yok. Çiçekler, sarımsak, fesleğen, kekik gibi güçlü kokulu bitkiler arılar, kelebekler gibi yararlı böcekleri bahçeye çeker.

9. adım
Mümkün olduğunca zararlıları uzak tutun eğer bahçeye böcek saldırısı olursa organik insektsitleri kullanmayı deneyin.

10. adım
Her yıl aynı yere farklı bitkiler ekin, rotasyon uygulayın. Aynı yere sürekli aynı bitkiler ekilirse zararlı saldırısına uğrama riskleri artmaktadır.

Organik Bahçe, Sebze Bahçesi

0 yorum:

Yorum Gönder

 

© 2011 Hobi Bahçesi | Orkide Bakımı | Afrika menekşesi | Site Haritası

Site Hakkında | İletişim