8 Şubat 2011 Salı

Sebze ve Çiçek Yetiştiriciliği için Arkadaş Bitkiler

Organik Sebze Bahçesi
Arkadaş ekim yöntemi bahçenin verimini artırırken, zararlılara karşı ortak hareket etmeyi sağlar böylece kimyasal kullanımı azalır.Sık kullanılan bazı arkadaş bitki örnekleri.

Kadife çiçeği
Kadife çiçeği etkileyici bir kokuya sahiptir bu böcekler için caydırıcı etki yapar.Kadife çiçeği kökleriyle salgıladığı bazı kimyasallarla nematodları yokeder. Beyaz sinek ve fasulye böceklerini uzaklaştırır. Kadife çiçeği patlıcan, patates, balkabağı, kabak, domates ve fasulye için iyi arkadaş çiçekleri üretir.

Ayçiçeği
Ayçiçeği kabak, tatlı mısır ve hıyarla iyi büyür. Topraktan farklı besin elementleri aldıkları için yakın dikimde sorun teşkil etmezler. Ayçiçeği salatalık gibi tırmanıcı bitkiler için iyi bir destek olabilir. Duruma göre değişmekle beraber ayçiçeği bahçenin kuzey kenarı boyunca dikerek diğer bitkiler için gölge etmesinin önüne geçilir, bazı durumlarda rüzgar kıran olarak kullanmak gerekebilir bu durumda bahçenin hakim rüzgarının estiği yöne dikilmesinde fayda vardır.

Domates
Kıvırcık salata, lahana, pancar, havuç ve maydanoz ile iyi birliktelik oluştururlar. Özellikle domates, fesleğen (mutfakta olduğu kadar bahçede de)  patlıcan ve fasülye birlikte harika olur.

Fesleğen
Bazı bitkiler, diğerlerinin polen taşınımına yardımcı olacak yararlı böcekleri çekerler. Fesleğen arıları çeker ve yanındaki domateslere polen taşır. Ayrıca fesleğen ve domateslerin birlikteliği, domateslere aroma, fesleğenlere keskinlik katar.

Soğan & havuç
Soğanlar ve havuçlar yanyana, hem soğan sineğinden, hem havuç sineğinden korunurlar

http://groups.yahoo.com/group/permakultur-turkiye

Arkadaş Bitkiler, Organik Bahçe, Organik Bahçe Bitkileri

2 yorum:

Erdal on 23 Haziran 2011 20:52 dedi ki...

Gözle görülmesi zor olan mini örümcek bitler bizim camekanlı balkonda bazı bitkilere zarar veriyor. Bu ilkbaharda bir kadife çiçeği fidesi aldım, saksıya diktim. Gelişmeye çiçek açmaya devam ediyor. Geçenlerde bazı yapraklarında bozulmalar gördüm baktım ki o mini örümcekler bunun yapraklarının altını kemirmeye başlamışlar! Beyaz sineklere filan etkili olabilir ama kırmızı örümcek türü akarlara karşı faydası olmadığı kesinlik kazanmış oldu. :(
Kırmızı örümcek gibi zararlıları uzak tutan bir bitki biliyor musunuz? Balkonda çok sayıda sardunya ve ıtır var fakat sadece kendilerini koruyorlar.

Gökay on 24 Haziran 2011 15:11 dedi ki...

Organik insektisit deneyebilirsiniz.
http://hobibahcesi.blogspot.com/2011/02/ev-yapm-sabunlu-organik-pestisit.html

Yorum Gönder

 

© 2011 Hobi Bahçesi | Orkide Bakımı | Afrika menekşesi | Site Haritası

Site Hakkında | İletişim