23 Şubat 2011 Çarşamba

Toprak Asitliğini Artirmak

Toz Kükürt
Genel bakış
Toprağın asitliği toprağın suya verdiği hidrojen iyonu potansiyeli ile ölçülür "pH" ile simgelenir . Toprak pH 'si 0 ile 14 arasında bir değer alır ve her değer arasındaki artış oranı 10 ile çarpılır yani toprak pH si 8 den 6 ya düşürüldüğünde 100 kat değişmiş olur.Toprak pH si 7.0 olursa bu toprak nötr demektir, burada dikkat edilecek husus değer düştükçe asitlik artmaktadır. pH 7 den küçükse asit, pH 7 den büyükse alkalidir.
Bahçenizdeki toprak pH derecesi bitkilere göre farklılık göstermesi gerekebilir. Örneğin domates, narenciye ve açelyalar asit toprakları sever. Bahçenizde pH derecesi düşürmek gerekirse kükürt veya asit etkili gübreler kullanılabilir.

Toprak asitliği artırmak
1. adım
Öncelikle toprak pH ını öğrenmek gerekir bazı tarım il müdürlükleri bu işlemi ücretsiz yapmaktadırlar. Sonuçlar pH 7 den büyükse toprak asitlik derecesini düşürmek gerekir.

2. adım
Kumlu topraklarda pH derecesi düşürmek için her bir metre kareye mikronize kükürtten 650 gr kullanın. Ağır topraklarda bu oran metre kare başına 2.0 kg akadar çıkarılabilir.

3. adım
Kükürt ilavesinden sonra asitliği düşürmeye yardımcı olmak için organik madde ilavesi yapın. Talaş, kompost, pamuk küspesi veya turba yosun kullanılabilir.

4. adım
Meşe yaprakları, çam iğnesi gibi artıkları 10 cm kalınlığında toprak yüzeyine serin, sürekli bir asitlik kaynağı olacaktır. Asit seven bitkiler her yağmur yağdığında veya sulama yapıldığında faydalanacaklardır.

5. adım
Yaban mersini, domates, narenciye ve açelyalar gibi asit seven bitkileri ne zaman gübrelemek gerekirse o zaman asit etkili gübreler kullanın.

Organik Toprak Su

0 yorum:

Yorum Gönder

 

© 2011 Hobi Bahçesi | Orkide Bakımı | Afrika menekşesi | Site Haritası

Site Hakkında | İletişim