28 Mayıs 2011 Cumartesi

Afrika Menekşesi Üretimi

Afrika Menekşesi Köklendirme
Genel
Afrika menekşesi üretmenin bir kaç değişik yolu var. Tohumla üretim, yaprak çelikleriyle üretim ve köklü bitkilerin ayrılması başlıca uygulanan yöntemler. Tohumla üretimde melezleşme olacağı için bu yöntem çok fazla tercih edilmiyor, en çok tercih edilen yöntem yaprak çelikleriyle üretim. Uygulaması kolay olduğu kadar çok sayıda yeni bitki elde edebilirsiniz.

Çelik Alma
Yaprak çeliklerinin sapı 15 - 20 mm uzunluğunda olacak şekilde kesin. Alınacak yaprak çeliği sağlıklı ve taze olmalıdır. Çelik alırken genelde yapılan hata, ana bitkinin yaşlı dış yapraklarının alınarak büyütülmeye çalışılmasıdır. Oysa en iyi çelikler ana bitkinin gövdesine yakın genç ve tam gelişmiş yapraklardır. Bu yapraklar daha hızlı büyür ve daha çok yavrular.

Dikime Hazırlık 
Çelik aldıktan sonra yaprak sapını 45 derecelik açıyla 1-2 mm kesin. Kesilen yaprak çeliklerini suya değdirmeden yalnızca sapları suda olacak şekilde bir kaba yerleştirip bir saat bekletin.


Köklendirme Ortamı
Köklendirme ortamı iyi havalanmalı su tutma kapasitesi yüksek olmalıdır. Bunun için en iyi karışım zeolit veya perlitin torfla yarı yarıya karışımından hazırlanmış köklendirme ortamıdır. 6-7 cm derinliğinde küçük saksılar köklendirme için yeterlidir. Ayran ve su bardakları bu iş için kullanılabilir.


Çeliklerin dikimi 
Hazırlanan çeliklerin sapları 10mm toprağa girecek şekilde yerleştirin, sabit durması için yaprağı hafif yan yatırıp saksıya dayayabilir veya destek verebilirsiniz. Dikim işleminden sonra üstten azar azar sulayın toprağın çamurlaşmasına müsade etmeyin. Toprak nemli ancak ıslak olmamalıdır. Sulamadan sonra güneşi doğrudan görmeyecek aydınlık ve sıcak bir alana yerleştirin.


Bakım
İlk iki üç hafta köklenme olana kadar gübreleme yapmayın, hafifçe yaprağa asılarak köklenmenin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Köklenme gerçekleştikten sonra yaprak gelişimini teşvik etmek amacıyla azot değeri yüksek gübrelerle gübreleme yapın. Gübreleme dozu normal menekşe besleme dozunun üçte biri kadar olmalıdır.


Taşıma
Afrika Menekşesi Üretimi
Yavru yapraklar 6-8 cm olduğunda yeni saksıya taşıyabilirsiniz. Bazen tek köklenme olurken bazende çok sayıda köklenme olabilir en güçlü köklenmenin olduğu bitkiyi seçip onu taşıyın, eğer çok sayıda afrika menekşesi istiyorsanız köklenme adedi kadar bitkiyi ayırarak taşıma yapabilirsiniz. Yeni saksı için 7-8 cm derinlik yeterlidir.
Not:

  • Bir çok kişi menekşe köklendirirken önce su içerisinde köklendirip daha sonra saksıya taşıma yöntemini uygulamaktadır. Bu yöntem menekşe köklendirmek için en doğru yol değildir. Bitki saksıya taşıma esnasında yeniden adaptasyon dönemine girecektir. 
  • Eğer hazırlanan karışımda saplarda çürümeler görülürse perlit, zeolit gibi havalanma kapasitesi yüksek maddelerle toprak karışımı takviye edilmelidir.
  • Afrika menekşeleri için köklendirme hormonu kullanmaya gerek yoktur. 

Afrika menekşesi, Çiçek, Süs Bitkileri

0 yorum:

Yorum Gönder

 

© 2011 Hobi Bahçesi | Orkide Bakımı | Afrika menekşesi | Site Haritası

Site Hakkında | İletişim