18 Mayıs 2011 Çarşamba

Patates Yetistirme Teknigi


Mutfakların vazgeçilmez sebzelerinden biri patatestir. Bahçenizde sebze yetiştirmeyi istiyorsanız, patates sizin için iyi bir alternatiftir.

Yer seçimi
Patatesin yumru ve kök gelişimini rahatça sağlayabilmesi için gevşek olması ve alanın bol güneş alması gerekir. Patates bitkisi pH 5.0 - 6.0 aralığında asidik toprakları sever ayrıca bazı patates zararlıları bu pH aralığında yaşayamazlar.

Tohumluk Hazırlama
Çillenmiş patateslerin üzerinde bir kaç göz kalacak şekilde kabuğundan ayırmadan kare veya küp şeklinde küçük dilimlere ayırın. Gözlere zarar vermemeye özen gösterin. Dilimlenmiş patatesleri 24 saat açıkta kurumaya bırakın. Kesilmiş yüzeyler kabuk bağlayıp mantari hastalıkların tohuma yayılmasını önleyecektir. Ayrıca dilimleri kükürt veya bordo bulamacına batırarak mantari hastalıklara karşı koruyabilirsiniz.

Toprak Hazırlığı
Patates Yetiştirme
Bir kaç kürek toprağı üst üste atarak hafif yükseltin, içerisine 1 kürek kompost karıştırın.

Dikim
Patates dilimlerinin çillenmiş gözleri yukarı bakacak şekilde toprağa yerleştirin, sıkıca bastırın. Üzerine Futbol topu büyüklüğünde saman, funda toprağı, ot gibi bir malçla kapatıp sulayın.  Nemli tutmaya çalışın. Bitki büyüdükçe ek malçalama yapabilirsiniz.

Bakım
Patates bitkisi suyu sever ancak köklerin su içerisinde kalmasından hoşlanmaz enaz haftada birkez sezon boyunca sulayın. Oragnik gübrelerle zaman zaman gübreleme yapın.

Hasat
Bu sistemin faydası sezon içerisinde hasat yapma imkanı vermesidir. Elinizle öbeğin bir kısmını kaldırıp içinden yumruları toplayabilirsiniz. Bir seferde yumruların en fazla beşte birini toplayın. Sezon sonu gelirken bitki solmaya ve kurumaya başlar hasat için en uygun zamandır.

Patates, Üretim

0 yorum:

Yorum Gönder

 

© 2011 Hobi Bahçesi | Orkide Bakımı | Afrika menekşesi | Site Haritası

Site Hakkında | İletişim