8 Haziran 2011 Çarşamba

Organik Saksi Topragi

Hindistan Cevizi Lifi (Coco Peat)

Hindistan cevizi lifi
Hindistan cevizi  kabuğunun liflerinden elde edilir. %96 oranında organik madde içerir. Kuru ağırlığının 8-9 katı kadar su tutabilir. Sağlıklı kök gelişimi için gerekli oksijeni bol miktarda sağlar, Havalanma derecesi çok iyidir, hafif asidik pH 5-6,8 aralığındadır. Küf, mantar vs.. hastalıklar içermez. Steril olması, ucuz olması ve organik olması başlıca tercih nedenlerindendir.

Kompost

Kompost
Çeşitli organik atıkların yığınlar halinde biriktirilerek bakterilerce ayrıştırılması sonucu oluşan organik bir materyaldir. İçerisinde bol miktarda hümüs içerir. Besinleri yavaş yavaş sürekli verdiğinden dengeli bir besleme sağlar. Tamponlama özelliği vardır. Asit - Baz dengesini sağlar. İyi su tutar, havalanma kapasitesi iyi olmasına karşın saksı bitkileri için yalnız başına uygulama yerine havalanma kapasitesi daha iyi materyallerle karıştırılarak kullanılması daha iyi sonuç verir. Ticari kompostlar strilize işlemi esnasında bünyesindeki tüm faydalı bakterileri kaybederler. Kendi mutfak artıklarınızla oluşturduğunuz kompostla veya kompost çayları kullanarak faydalı bakterileri geri kazandırabilirsiniz

Torf (Peat)

Torf
Göl yataklarındaki su seviyesinin düşmesiyle, bitki faaliyetlerinin ön plana çıkması, kışın su seviyesindeki artış ile bitkinin ölümü ve bu doğa olayının sürekli
tekrarlanması sonucunda bitki kök ve gövdelerinin binlerce yıl süren birikimleri sonucunda oluşan organik bir materyaldir. pH’sı 5,5 – 6,5 aralığında, azot dısında besin maddelerince fakirdir.

Yüksek su tutma kapasitesine sahip olup yetiştirme ortamının sürekli nemli kalmasını sağlar, hafiftir. Suda ç özünebilir gübrelerin yıkanarak kaybolmasını önler. Sahip oldukları özellikleri nedeni ile torflar; başta saksılı süs bitkisi yetiştiriciliğinde, seracılıkta, bahçecilikte, kültür mantarı yetiştiriciliğinde, golf alanlarında kullanılırlar.
Hayvan Gübresi

Hayvan Gübresi

Kompostlama sürecini tamamlamış hayvan gübresi içerisinde bir çok faydalı bakteri bulunur. Humusça zengindir, tüm bitki besin elementlerini azda olsa bünyesinde bulundurur. Yavaş yavaş bitkiyi beslediği için bitkiler için uzun süreli besin kaynağı teşkil eder. Havalanma derecesi yüksek ve su tutma kapasitesi iyidir.

 

Pirinç Kabuğu

 

Pirinç Kabuğu

Pirinç tohumlarının işlenmesi esnasında çıkan kabuk. Yüksek silisyum içerikli  toprak düzenleyicisidir. Drenaj artırmak, toprağı yumuşatmak ve besin takviyesi için kullanılır.

 

 

 

Tavuk Gübresi

Tavuk, güvercin gübresi

Kompostlaşmış kanatlı gübreleri organik gübreler içerisinde en yüksek NPK içeriğine sahip gübrelerdir. Yüksek besin içeriklerinin yanında toprağa bakteri takviyesi yaparlar. Su tutma oranları yüksektir, havalanma kapasitesi artırılarak saksı karışımlarında kullanılır. Tüm diğer gübreler gibi kompostlaşmamış gübre kullanımı bitkilerinizin yanmasına sebep olur, bu nedenle kullanımında dikkatli olunmalıdır.

 

Ağaç Kabuğu

Ağaç Kabuğu

Ormanlık alanlarda çokça bulunur, kompostlaşmış kabuk siyah renktedir. Toprağı havanladırmak, su tutma kapasitesini artırmak, organik besin takviyesi için kullanılır. İçerdiği besinleri yavaş yavaş vermesi, bir kısmınında bozulmaya devam etmesinden dolayı uzun süreli bir besin kaynağıdır.

 

 

Talaş

Talaş

Marangozhanelerde bol bulunur. İçerisinde boya, vernik vs.. gibi safsızlıklar olabilir. Kullanılan ağacın türüne göre talaşın özelliği değişir.  Örneğin sedir ağacı talaşı yüksek nem tutucu ve böcek kovucudur. Koku engeller, besin takviyesi yapar.

 

 

Kemik Unu

Kemik Unu

Hayvansal atıkların işlenmesiyle elde edilir. İçerisinde yüksek oranda kalsiyum, fosfor ve az miktarda azot vardır. Toprağa kalsiyum ve fosfor takviyesi gerektiğinde kullanılır tipik NPK değerleri npk 4-15-0 veya 0-15-0 şeklindedir.

 

 

Sphagnum yosunu

Sphagnum yosunu ( Sphagnum  Moss )

Bataklıklarda yetişen bir çeşit yosun. Hasat edildikten sonra kurutulup çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra kullanıma hazır hale geliyor.  Bitkinin hücreleri aynı sünger gibi davranıp suyu emiyor. Su tutma kapasitesi kendi ağırlığının 20 katı kadar. Çok az bitki besin elementi içeriyor. Yüksek su emme kapasitesi ve suda çözünmüş bitki besin elementlerini bünyesinde tutup daha sonra tekrar verme özelliğinden dolayı saksı topraklarında kullanılıyor.

İnorganik Saksı Toprakları


Çiçek Bakımı, Saksı Toprağı

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Besin toprağı satışı yapıyormusunuz?

Gökay on 6 Nisan 2015 11:05 dedi ki...

Sanıyorum reklamlara istinaden mesaj attınız ancak reklam yorumlarının sitemizle alakası yoktu reklamları sildim. Sorunuzu sitemiz adına yanıtlamaya çalışacağım ancak bunu doğru şekilde yapabilmek için bir kaç bilgi vermeniz gerekiyor. Hangi tür bitkiler yetiştirmek istiyorsunuz? Nerede yetiştireceksiniz iç mekan - balkon - dış mekan? Bulunduğunuz iklim şartları nedir? Vereceğiniz yanıtlara göre almanız gereken toprak bilgisini aktarmaya çalışacağım.

Yorum Gönder

 

© 2011 Hobi Bahçesi | Orkide Bakımı | Afrika menekşesi | Site Haritası

Site Hakkında | İletişim