17 Temmuz 2011 Pazar

Antoryum Çiçeği Bakımı

Antoryum Çiçeği

Antroyum ( Anthurium ) Flamingo çiçeği

Anavatanı orta ve güney amerikanın yağmur ormanları olan tropikal iklim bitkisidir. Yaprak şeklinin ve çiçeğinin flamingoyu andırmasından dolayı flamingo çiçeği olarakta anılmaktadır. Yıl boyu çiçek açan antoryum uzun ömürlü bir bitkidir. Yaprakları sanki özel olarak cilalanmış gibi durur. 800'e yakın türü olmasına rağmen ülkemizde bilinen türü Anthurium andraeanum'
dur. Ticari satışta genellikle kırmızı çiçeklisi tercih edilirken pembe, yeşil ve beyaz renk tonları da mevcuttur. Hollanda ve Amerika,da geliştirilen hibrit türler olumsuz koşullara daha dayanıklı olmasına karşın tropical türler de gerekli bakım yapıldığında evde veya ofiste kolaylıkla yetiştirilebilir.

Sıcaklık ve iklimlendirme

Doğal yaşam koşulları tropikal iklim şartları gerektirdiğinden en başta yüksek
sıcaklık ve nem ihtiyacı vardır. Yıl boyu belli sıcaklık aralığında tutulan ev veya ofislerde doğal olarak yetişebilir. En iyi yetişme sıcaklığı gece 17-18 C derece, gündüz 27-28 C derecedir. Diğer bir ifadeyle; insanların rahat edebileceği sıcaklıklar bu bitki içinde geçerlidir. Yüksek nem ihtiyacı yapraklarına spreyle su püskürtülerek giderilir. Bazı profesyonel yetiştiriciler nem ihtiyacını karşılamak ve mikro klima oluşturmak için saksı altlığına bir miktar çakıl koyup içini suyla doldurduktan sonra, saksıyı çakılların üzerine oturtarak bitkinin yüksek nem ihtiyacını karşılamaya çalışıyor. Bunu yaparken dikkat edilmesi gereken konu saksı altının suyla temas etmemesidir. Suyla temes ederse uzun süre su içerisinde kalan kökler havasız kalır ve zararlı çürükçül bakteriler üreyerek bitkiyi öldürür.

Işık

Işık ihtiyacı afrika menekşeleriyle benzer özellik gösterir. Çok parlak ışıklar yaprakların yanmasına neden olur bu yüzden filtreli ışık sağlanmaldır. Günlük 3-4 saatlik sabah güneşini doğrudan alabilir bunun dışında doğrudan güneş ışığından korunmalıdır. Gün boyu güneş alan yerlerde perde arkasında tutulmalıdır. Zayıf ışık alan oda diplerinde, koridorlarda gelişimi durur. Ülkemizde bazı bölgelerin alt-tropik iklim özellği göstermesinden dolayı bu bölgelerde belli dönemlerde dış ortamlara taşınabilir. Bu gibi durumlarda rüzgar almayan, gölge alanlar veya ağaç altlarına yerleştirilmelidir.

Toprak

Genelde satın alınan antoryum bitkileri torf içinde gelir ve sık sulama sonucu bitkiler ölür. Bunun önüne geçmek için saksı toprağı değiştirilmelidir. Antoryum toprağının yüksek drenaj özelliği olmalıdır. Eğer toprak her sulandığında çamurlaşırsa bitki ölür. Aslında bitki köklerinin tamamen suda kalması bitkiyi öldürmez tabiatta bazı antoryumların bir kısım kökleri tamamen sudadır. Buradaki problem köklerin havasız kalması ve çürükçül bakterilerin üreyip bitkiyi öldürmesidir. Antoryum doğal koşullarda tropik yağmur ormanlarında ağaç altlarında veya kaya üstlerinde yetişir. Havai kökleri yardımıyla havanın nemini alır ve bu yolla beslenir. Köklerin yüksek oksijen isteği ve yüksek nem ihtiyacı simüle edilerek toprak karışımları hazırlanmıştır. Bazı profesyonel yetiştiricilerin önerdiği saksı harcı %30 oranında bio- kompost, %40 oranında orkide toprağı, %20 torf ve %10 perlitten oluşmaktadır ancak Tübitak destekli yapılan bir araştırmada yalnızca pomza (volkanik tüf) içerisinde sağlıklı antoryumların yetiştirilebileceği kanıtlanmıştır. Bu malzemelerin bulunmaması durumunda toprak karışımı olarak 1:1:1 oranlarında ağaç kabuğu kompostu, perlit ve torf karışımı kullanılabilir. Havalanmayı artırmak amacıyla ince kıyılmış odun kömürü eklenir. Eğer ağaç kabuğu kompostu bulamazsanız 1:1 torf- perlit karışımı kullanabilirsiniz. Toprak karışımı hazırlarken toprak tarifine harfiyen uyulmasına gerek yoktur ancak gerekli koşullara bağlı kalınması bitki sağlığı için önemlidir.
Beyaz Antoryum

Sulama

Doğru bakım için yapmanız gereken bir numaralı şey sulamadır. Antoryumlar son derece dayanıklı bitkiler olmasına karşın düzenli aralıklarla sulanmalıdır. Sık sulama yapılmalı ancak toprağın çamurlaşmasına müsade edilmemelidir. Toprak içerisindeki hava boşlukları bitkinin akciğerleri gibidir, sulama yapıldığında hava boşluklarıyla su yer değiştirmektedir. Eğer toprak yüzeyi tamamen kurursa geçirimsiz bir hal alacak su çekildiğinde yeniden hava girişine müsade etmeyecektir. Bu yüzden toprak yüzeyi hafif nemli olmalı tamamen kurumasına izin verilmemelidir. Sulamadan sonra saksı altlığında su birikirse, biriken su dökülmelidir. Eğer saksı altında drenaj deliği bulunmuyorsa dikimden önce saksı dibine iki- üç parmak yüksekliğinde iri dişli dere kumu veya kaya parçaları yerleştirilmelidir. Sulama suyu oda sıcaklığında ve dinlendirilmiş su olmalıdır.

Gübreleme

Yağmur ormanlarında antoryumlar elinde spreyle gezen biri olmadığından besin ihityaçlarını doğal yollarla karşılarlar. Afrikadan esen büyük toz fırtınaları bitkiler için yarayışlı birçok mineral taşır. Antoryumlar yağmurun indirdiği bu besinleri uzun kökleriyle alarak beslenirler. Çürümüş yaprak ve agaç kabukları bir diğer beslenme kaynağını oluşturur. Antoryumların doğal beslenmesinden de anlaşıldığı üzere çok düşük oranlarda beslenmelidir. Yüksek ışık yoğunluğunun olduğu yaz ayların azotça zengin gübrelerle, ışık yoğunluğunun düştüğü kış aylarında dengeli gübrelerle gübrelenmelidir. Örneğin orkideler için kullanılan sıvı gübreler antoryum için kullanılacak olursa üzerinde yazan gübreleme reçetesinin 1/2, 1/3 oranında gübreyle gübrelenmelidir. Antoryum için herzaman az gübre, çok gübreden daha iyidir, gübreleme haftada bir ancak az dozda yapılmalıdır. Haftalık gübrelemenin yanında ayda bir dolomit ( Kalsiyum nitrat ) gübrelemesi 5 litre suya 1 yemek kaşığı olacak şekilde yapılırsa diğer tropikal bitkiler gibi antoryumuda mutlu edecektir.

Çoğaltım

Tohumla çoğaltım, doku kültürüyle çoğaltım gibi metodlar kullanılsada en kolay saksı değiştirme esnasında köklerin ayrılmasıyla veya gövdeden yapraklı çelikler alınmasıyla çoğaltımıdır.

Antoryum, Çiçek Bakımı

20 yorum:

Adsız dedi ki...

çiçeğimin yaprakları parçalanıyor ne yapılması ii olur

Gökay on 23 Mayıs 2014 16:36 dedi ki...

Antoryumda karşılaşılabilecek bir sorun. Çatlamalar böcek hasarı, yaşlanmaya çağlı deformasyon sonucu, büyüme devresinde düzensiz bakım, dengesiz beslenme nedenleri ile olabilir bunun yanında kurak bölgelerde ev ortamı da sahilde olmanıza rağmen kurak olabilir dengesiz sulama ve düşük nem sonucu oluşabilir. Bitki suyunu kaybeder siz bol suyla suladığınızda hücreler şişer ve fazla su çektiği için yaprak damarları çatlar. Bakım koşullarınıza göre bunu tespit edebilirsiniz.

flower on 30 Haziran 2014 14:45 dedi ki...

çiçeğimin yaprakları kırmızılığını yitiriyor, sebebi ne olabilir ?

Gökay on 2 Temmuz 2014 12:32 dedi ki...

Yeni gelen çiçeklerde mi böyle bir sorun var yoksa açmış çiçeklerin renginde mi açılma var. Yapraklarda, antoryumun genel görünüşünde başka değişiklikler var mı? Örneğin delinme, yırtılma, çiçeklerde küçülme vs...

Adsız dedi ki...

Antaryum çiçeğim kuruyor yaprakları tamamen yok oldu onları keseyimmi besin olarak ne vermeliyim yandan bir tane yeşil yaprak çıkıyor oda kururmu çok kötü oldu bu yıl hiç çiçek açmadı

Gökay on 16 Temmuz 2014 12:44 dedi ki...

Yaprakların kuruma nedenini tespit etmek gerekiyor toprak kökenli bir sorun mu, güneşte mi kalıyor? sulama sorunu olabilir, köklerde çürüme, eğer fotoğraf yollama imkanınız varsa daha kolay sorun tespiti yapabiliriz.

Satiye Erik on 24 Temmuz 2014 12:05 dedi ki...

meraba. benimde antoryum çiçeçiğmin yaprakları yuvarlak yuvarlak kurumaya başladı. ve delikler oluşmakta. lütfen yardımcı olur musunuz? fotoğrafta gönderebilirim.

Gökay on 24 Temmuz 2014 13:06 dedi ki...

Merhaba sn. Satiye Erik yardımcı olmaya çalışırım. Fotoğraf olursa çok iyi olur.
Toprak içeriği nasıl? İnce siyah torf, içinde taş, beyaz toz tanecikleri var vb. toprak tanımlaması yaparsanız toprak durumunu anlayabilirim. Ne kadar süredir sizde, ne zaman toprak değişimi yaptınız? Sulama düzeniniz nedir? Cevaplarınızı fotoğraflarla desteklemeniz çok önemli mesajınıza göre değerlendirmeye çalışacağım.

Adsız dedi ki...

merhaba, bana yaklaşık 1,5 yıl önce bu çiçekten hediye geldi. o zaman üzerinde 3 çiçek vardı. bunlar kuruduktan sonra hiç çiçek açmadı. sürekli yaprak açıyor büyüyor fakat çiçek yok. uzayıp kökleri iyice yukarıda kaldığı için saksını değiştirdim (yaklaşık 3 ay önce) fakat yine çiçek yok. sulamayı toprağına bakarak yapıyorum. üst yüzey hafif kuruyunca suluyorum. bu konuda ne yapabilirim? şimdiden teşekkürler.

Gökay on 13 Ağustos 2014 10:18 dedi ki...

Merhaba;
Çiçek açmıyorsa bunun çeşitli nedenleri olabilir. Kışın evin sıcaklık değerleri gece gündüz bir birine çok yakınsa, yeterli ışık alamıyorsa, gübresi azot ağırlıklı ise çiçeklenme sorunu yaşanabilir. Evin iklimsel değerlerini ve ışık alma durumunu açıklarsanız biraz daha bilgi sahibi olabiliriz.

Adsız dedi ki...

tekrar merhaba,
evde sıcaklık farkı pek olmuyor. çiçeğim pencereye yakın bir yerde, tül arkasından saat sabah 10 -11 kadar iyi ışık alıyor, sonra güneşin dönmesiyle dolaylı ışık alıyor. toprağının azotlu olup olmadığı nasıl bilebilirim? en son yaptığım saksı değişimde kendi toprağı dışında çiçekçiden aldığım poşet içinde hazır torf diye geçen topraktan ekledim. çiçeğimin özellikle olgun yaprakları baya sert ve mat. çiçeğin yaşlı olmasından kaynaklı olabilir mi çiçek açmaması?

Gökay on 14 Ağustos 2014 15:50 dedi ki...

Antoryum, Orkide, Menekşe yeni yapraklar verdikçe çiçek açar. Sizin çiçeğiniz yaprak veriyor ancak çiçek vermiyor burada en önemli etken sıcaklık farkı olarak öne çıkıyor. Şuanda yüksek sıcaklık olduğu için yeni çiçek gelmemesi normal ancak sonbahardan yaza kadar olan dönemde çiçeklenmesi gerekiyor. Bunun için sonbaharda serin gölgeli bir odaya alıp 2-3 haftalık hafif sulama ile dinlendirip çiçeklenmek için teşvik edebilirsiniz. Çiçeklerin pek çoğu gece gündüz sıcaklık farkı ister şuanda evlerimizde kombiler veya merkezi ısıtmalar olduğu için genelde sıcaklık sabah akşam yaz kış aynı değerleri taşıyor buda çiçeklenme de sorun yapıyor.

Antoryum bakımı sıcaklık değerlerine yeniden göz atarsanız gece gündüz sıcaklık farkının fazla olduğunu görebilirsiniz. Kışın evlerimiz en az 22-23 C oluyor bazı evlerde bu değer 25-26 C derece yani çiçeklenmek için uygun koşullar oluşmuyor.

Adsız dedi ki...

Merhaba.benimde bir sene önce bana hediye gelen bir antoryumum var.gelişimi.çok güzel diyebilirim.sürekli yeni yesil yapraklar veriyor.fakat yaprak uçları sarardı ve yanmış giboler.ayrıca cicekte veriyor fakat çiçekleri çok çok.küçük.çiçekleri neden küçük açıyor olabilir? Direk güneş ışığı almıyor.perde arkasında duruyor.yanında birde spatafilyum çiçeğin duruyor.iki çiçek yanyana yani.oda çiçek vermeye başladı fakat onunda çiçekleri açmadan daha yanıyor sanki.sararip soluyor :( lütfen yardım edin..

Gökay on 25 Ağustos 2014 10:04 dedi ki...

Beslenme veya sulama sorunu olabilir. fotoğraf gönderme şansınız varsa teşhis için çok yardımcı olur.

Adsız dedi ki...

Merhaba bana bu çiçek hediye geldi fakat çiçekçi 10 günde bir sulayın demiş. Bana mantıksız geldi internetten araştırdım puskurtme yontemiyle haftada 4-5 kez sulanması gerektıgı yazıyor peki topragına nasıl su veriyim ?

Gökay on 9 Ekim 2014 00:19 dedi ki...

10 günde bir veya haftada 4-5 kez püskürtme yolu değil ihtiyaç olduğunda su verme yolunu seçmelisiniz. Çünkü su ihtiyacını pek çok parametre etkiler çiçek sulamasında en iyi yöntem parmak kontrolüdür. Parmağınızı toprağa batırdığınızda üst çok hafif nemli olacak ince bir tabaka kuruma yapmış olabilir ancak altı nemli olacak bu ideal su seviyesidir, kuruma parmağın birinci boğumuna ulaştığında su ihtiyacı gelmiş demektir sulamalısınız benim 2 antoryumum var ancak ben saksı değişimi yapıp yukarıda yazan toprak karışımını hazırladım çünkü gelen toprak seralar için uygun ev ortamına uygun değil değişimden sonra sulamayı üst kısım tam nemli kalacak şekilde yapıyorum eğer aynı uygulamayı seradan geldiği şekliyle yapsaydım kök çürümesi kaçınılmaz olacaktı bu nedenle size önerdiğim sulama yöntemi toprak yüzeyinde çok hafif bir kuruma içeriyor. Kıyas için söylüyorum orta anadoluda haftada bir sulama genelde yeterli oluyor.

Sulama yöntemi olarak saksı altlığına su vererek yapabilirsiniz su verdikten 15-30 dakika sonra eğer altlıkta su varsa dökmelisiniz zamanla gözünüz alışır ve fazla su kalmayacak şekilde yeterli sulama ayarını yaparsınız.

Burcu Çetin on 28 Aralık 2014 11:35 dedi ki...

Benim anthorium um 5 aydır çiçek açmıyor toprağını havalandirdim salona güneşe koydum ama bir sonuç yok yaprakları yemyeşil kökünde hafif kurumalar var gibiydi biraz düzeldi sağlıklı gibi duruyor ama büyümesi durdu gibi ve çiçek açmıyor ne yapabilirim

Adsız dedi ki...

 Merhaba, ölmek üzere olan anthuriumu komşum atıyordu, iyileştirmek umuduyla ondan aldım. Yaklaşık 3 aydır yapraksız iki gövde halinde hemen her boğumunda kökümsü uzantıları var ve gövdeler kurumuş değil. Canlanır diye bekliyorum ama değişen hiçbirşey yok. Toprağını tamamen değiştirsem bir faydası olur mu acaba?

Adsız dedi ki...

merhaba, evdeki antorium'um 3 yıl öncesine kadar çok sağlıklıydı ve hep yeni çiçekler açıyordu. bir gün tam yavrulama döneminde bir misafirim çiçeği kendisi için çoğaltmak adına iki bağ dolusu yavruyu kopardı. ondan sonra kalan çiçekler de kurudu ve 3 yıldır çiçek açmıyor. ne yapabilirim?

Gökay on 27 Mart 2015 00:58 dedi ki...

Koparma esnasında enfeksiyon kapmış olabilir ancak bu 3 yıl boyunca çiçeklenmeyi etkilemez. Bu süreçte toprak değişimi yaptınız mı? Yeni yaprak gelişimi oldu mu çünkü yeni yaprak gelmiyorsa çiçekte olmayacaktır. Sulama aralığınız kaç gündür? Bulunduğunuz iklim ve evin iklimi önemli sıcaklık, nem vb. değerleri verebilirsiniz. Gübreleme yapıyormusunuz? Kaç yıldır antoryum sizde. Cevaplarınıza göre bir değerlendirme yapmaya çalışacağım.

Yorum Gönder

 

© 2011 Hobi Bahçesi | Orkide Bakımı | Afrika menekşesi | Saksılar | Site Haritası

Site Hakkında | İletişim