1 Kasım 2011 Salı

Hobi Bahçesi Kurarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hobi bahçesi evi


1-) Su : Su hayattır sözü aklınızda tutmanız gereken en önemli konudur. Suyun bolluğu ve kalitesi çok önemlidir. Suyun kalitesi neden önemlidir? Bu sorunun cevabı bitkilerin tuzdan hoşlanmamalarında saklıdır. Özellikle meyve ağaçları ve otsu bitkiler tuza dayanıksızdır. Tuzlu suyla sulanan bitki kökleri zarar görür ve siz ne kadar suyla sularsanız sulayın susuzluk çekerler. Zamanla biriken tuz meyve ağaçlarında toksik etki yaparak ağaçların kurumasına yol açar.

Eğer bahçeniz 300 metre kareden küçükse şehir şebeke suyuyla idare edebilirsiniz, 300 metre kareden büyükse yeraltı su kaynağı mutlaka kontrol edilmelidir. Yeraltı suyumuzun varlığı ve kalitesini tahmin etmede bazı ipuçlarından faydalanabiliriz. Yakın komşularımızın yeraltı su kaynakları kaç metre yeraltından çıkıyor, su kalitesi iyi mi kötümü? Sorarak öğrenebiliriz. Eğer ziyaret ettiğiniz bahçelerde yeraltı suyu acı ve sulama yapılan yerlerde özellikle damlama borularının damlatma delikleri yakınında beyaz tuz tabakası görüyorsanız suyunuz büyük ihtimalle tuzlu sınıfına girecektir. Su durumunu öğrenmenin bir diğer yoluda tarım il müdürlüklerini ziyaret etmektir. Son yıllarda toprak analizine verilen destek çerçevesinde su analizleride yapılmaya başlanmış ilgili kayıtlar dosyalanarak bölge su haritası elde edilmektedir. 


2-) Toprak : Bitkiler için toprak ev manasına gelir. Toprak ne kadar konforluysa bitkiler o kadar verimli olurlar. Bitkiler genelde su tutma kapasitesi iyi, hafif, organik maddelerce zengin humuslu topraklardan hoşlanır. Toprak pH bir diğer önemli unsurdur yüksek pH ve düşük pH larda bir diğer tanımıyla toprak asitliğinde bitkiler yaşayamazlar. Toprak özelliği su durumunu kontrol ederken kontrol edebileceğimiz bir diğer parametredir. Analiz yaptırmadan önce ziyaret ettiğimiz bahçeler civarı gezerken gördüklerimiz bize yardımcı olacaktır. Eğer civar meyve ağaçlarının normalde yeşil olan yaprakları bahar ve yaz aylarında sarı veya kızıl renkliyse, dalları kuru ağaçlar sıklıktaysa, toprak rengi beyaz ve suyla ıslatıldığında yapış yapış oluyorsa bölgede toprak problemi var demektir. Beyaz renkli toprak yüksek kireç oranını işaret ederken, ıslandığında çamurlaşması kil ağırlıklı toprak özelliğini işaret etmektedir. En kötü toprak bu iki özellğin birarada bulunduğu topraklardır. Bu bilgiler ışığında yine tarım il müdürlükleri ziyaret edildiğinde toprak durumu hakkında bilgi alınabilir. Toprak her ne şekilde olursa olsun toprak analizi yaptırmak en iyi çözümdür.
Toprak konusunda ayrıntılı bilgi buradan 


3-) Mevki Seçimi :  Şehrin gürültüsünden kurtulup bahçenize haftada 3 günden fazla gitmeyi planlıyorsanız bahçenin ulaşım açısından yakın mesafede olması büyük avantaj sağlayacaktır. Uzak mesafeler ilk başta cazip gelebilir ancak git geller çoğaldıkça yolculuk yorucu olacaktır. 
Ulaşımın kolay olması açısından bahçe yolu yaz kış çamur olmamalı ulaşıma açık olmalıdır. Ayrıca elektrik ve telefon hizmetlerine ulaşım durumu kontrol edilmelidir. 
Herşeyden önce hobi bahçesinin birde yatırım yönü olduğu unutulmamalıdır. Şehre yakın mesafelerin daha hızlı değerlendikleri düşünülürse bugün aldığınız hobi bahçeniz 20 yıl sonra şehirle iç içe gelebilir. Bu durumda ne kadar değerlenebileceği düşünülmelidir. 
Mevki seçiminde bir diğer büyük etken bitkilerin ihtiyaçlarıdır. Vadi diplerinde soğuk zararı tepelerde ise rüzgar zararı ön plana çıkmaktadır, en iyi mevki bu iki etkeni dengeleyen yamaçlardır. Yamaçlar bitkiler için iyi olduğu kadar manzara açısından da değerlidir. Yamaçlarda esen hafif rüzgarlar ortamı serinletirken, sineklerin sizi rahatsız etmesini engelleyecektir. 
Bahçe yeri için bir diğer önemli konu yakınlardaki derelerden taşkınların olup olmamasıdır. Sel zararı sık sık oluyorsa mevki yeniden değerlendirilmeli dere yatakları ve taşkın bölgelerinden uzak durulmalıdır.
Beykoz Hobi Bahçeleri
4-) Ev alma komşu al : Bu ata sözünü herkes bilir ancak apartmanlarda yaşayıp bahçe komşuluğu yapmayanlar bunun kıymetini tam bilemezler. Yabanda komşuluk demek karşılıksız dayanışma demektir. Siz yokken bahçenizi evinizi kontrol edenlerin olması, acil durumlarda yardım isteyebileceğiniz birilerinin olması hem içinizi rahatlatır hemde mutlu olursunuz. Çaya davet edemeyeceğiniz komşularla tanışırsanız 1. maddeye dönerek yeniden yer tespitine gitmeniz hayrınıza olacaktır.


Not: Toprak ıslah edilerek bitki yetiştirilecek duruma getirilebilir ancak büyük bahçeler için toprak ıslahı zor ve zahmetli olacağından toprak durumu bahçe büyüklüğüne göre değerlendirilmelidir.


Kurulu hobi bahçeleri için yukarıda yazılanlar tam manasıyla geçerli değildir ancak yinede ışık tutacaktır. Resimdeki Beykoz hobi bahçesi anlatılanlara iyi bir örnek gösterilebilir.

Hobi Bahçesi

6 yorum:

canerbagatir on 21 Temmuz 2011 20:54 dedi ki...

cok güzel bir siteniz var sitenize Google Friend Connect eklentisini kurmanızı öneririm takip edicektim ama eklentiyi göremedim :(

Gökay on 21 Temmuz 2011 22:48 dedi ki...

Teşekkür ederim sn.canerbagatir önerinizi dikkate alıp butonu ekledim

Adsız dedi ki...

iyi günler yazınızı yeni okudum biraz bilgi sahibi oldum fakat benim merak ettiğim konu hobi bahçesinden ziyade bir bahçe içerisine küçük bir ev yapmak için nasıl izin alınır nerelere baş vurulur bu konu hakkındada bilgiler olursa daha iyi olur şimdiden teşekkürler

zeyp on 29 Ekim 2016 18:44 dedi ki...

güzel blog teşekküler.

Mertsen on 17 Haziran 2017 22:17 dedi ki...

güzelmiş sağolun :D

berna on 26 Ocak 2021 15:29 dedi ki...

merhaba,
kızımın genel kültürünün gelişmesi için hobi bahçesi kiralamak istiyorum, nasıl başvurabilirim?

Yorum Gönder

 

© 2011 Hobi Bahçesi | Orkide Bakımı | Afrika menekşesi | Site Haritası

Site Hakkında | İletişim