19 Ağustos 2011 Cuma

Karanfil Koklendirme

Karanfil

Çiçekçilerde kesme çiçek olarak satılan karanfillerin, evde yetiştirilen karanfillerden daha uzun boylu, daha iri çiçekleri, göz alıcı renkleri ve daha dayanıklı olduklarını farketmişsinizdir. Bunun nedeni kesme çiçek olarak üretilen karanfillerin özel hibrit anaçlar olmasıdır. Bu tip karanfiller
patent altına alınarak piyasada yalnızca kesme çiçek olarak satışı yapılıp anaçların dağılması önlenmektedir. Ticari amaç gütmeden evinizde yetiştireceğiniz bir kaç karanfilin yasal olarak üretiminin önünde hiçbir engel yoktur

İster düğün salonundan bir karanfil beğenin ister hediye aldığınız karanfil olsun beğendiğiniz herhangi bir  karanfili çelikle kolayca üretebilirsiniz. Çelikle çoğaltmanın faydası; örnek aldığınız bitkinin bire bir kopyasının üretilmesidir.

1. Adım Keskin bir bıçak veya makas yardımıyla  büyüme noktalarının altından 45 derecelik açıyla (çapraz kesim) 10 - 15 cm uzunluğunda parçalar kesin.

2. Adım Sap kısmındaki fazla yaprakları temizleyin.

3. Adım Karanfillerin sığacağı küçük bir kap suya 2-3 damla  sıvı bulaşık deterjanı damlatıp karıştırın. Deterjanlı suya çelikleri sokarak iyice yıkayın. Deterjan suyun yüzey gerilimini düşürerek çelik üzerinde kolay temizlik yapmamızı sağlayacaktır.

4.Adım Başka bir kapta 1 litre suya 1 çay kaşığı çamaşır suyu koyup iyice karıştırın. Deterjanla yıkanmış çelikleri hazırladığınız çamaşır sulu karışımda bir kaç kez çalkalayın. Ozon çelikler üzerindeki çürükçül bakterileri yok ederek çeliklerimizin köklenene kadar çürümeden kalmasını sağlar.

5.Adım Şebeke suyuyla çelikleri iyice durulayın

6. Adım Köklendirme hormonu kullanırsanız köklenme şansı artacaktır ancak isteğe bağlıdır. Köklendirme hormonu kullanmadan da başarılı şekilde köklendirme gerçekleştirilebilir.

7. Adım Büyüme noktaları 2 - 3 cm toprak altında kalacak şekilde iyi havalanan siteril bir toprağa dikin. Yalnızca Perlit olabilir

8. Adım Doğrudan güneş ışığı almayan ılık bir ortama yerleştirin. Çeliklere sera ortamı yaratmak için tabanı kesilmiş ve ağzı açık pet şişeyle üzerini kapatabilirsiniz, eğer evinizde boş akvaryum varsa akvaryum içerisinde de benzer sera ortamını yaratabilirsiniz.
 
Karanfil Köklendirme
Karanfil Çoğaltımı

Çiçek, Karanfil, Üretim

5 yorum:

DeniseinVA on 28 Ağustos 2011 04:38 dedi ki...

Very pretty, thank you for sharing this lovely carnation.

Adsız dedi ki...

Beautiful! Amazing colours!!

Unknown on 28 Ağustos 2011 13:28 dedi ki...

gorgeous colors!

Laura on 28 Ağustos 2011 20:30 dedi ki...

beautiful!

Gökay on 29 Ağustos 2011 10:34 dedi ki...

Thank you Laurax, Luna Miranda, Kanak7, Denise. THANK YOU to everyone who has read my site

Yorum Gönder

 

© 2011 Hobi Bahçesi | Orkide Bakımı | Afrika menekşesi | Site Haritası

Site Hakkında | İletişim