5 Eylül 2011 Pazartesi

Autopot Topraksız Tarım

Topraksız tarım kavun
Autopot kullanarak evinizde çok kolay topraksız tarım yapabilir, inanılmaz güzellikte çiçekler yetiştirebilirsiniz.

Autopot, akıllı saksı olarak türkçeleştirilse de asıl iş saksıda değil şamandırada. Autopot sistemi Jim Fah tarafında 20 yıllık bir çalışma sonucu ortaya çıkmış topraksız tarım için geliştirilmiş bir
sistem. Patentle korunan tasarım doğayı o kadar güzel taklit etmişki sanırım başarsının anahtarı burada yatıyor.

Akıllı şamandıra
Normal şamandıralar suyu belli bir seviye de sabit tutarken akıllı şamandıralar diğer şamandıralardan farklı olarak önce suyu belli bir yüksekliğe getiriyor, daha sonra su seviyesi sıfırlanana kadar taze su göndermiyor. Su seviyesi sıfırlandığında, sisteme su girişine müsade ediliyor. Bu özelliği sayesinde toprağın kuruyup tekrar sulanması, su ve oksijenin sürekli yer değiştirmesi sağlanarak köklerin gelişimi teşvik ediliyor. Her seferinde taze su girişi olduğundan tuz değeri değişmiyor ve tuz birikimi az oluyor. Damlama sistemlerinden farkı tuz birkiminin tabanda değil üstte olması, kökler tabanda olduğu için ve üst kısmın pasif alan olmasından tuz zararı görülmüyor.
Sistem öncelikle ticari seralar için geliştirilmiş, daha sonraları kullanım kolaylığı her bitkiye özel olması sebebiyle ev kullanımları, çevre düzenlemeleri gibi bir çok alana uygulanmış. Sisteme bir kere su girişi sağlandıktan sonra neredeyse hiç bakım istemeden çalışıyor. Domates, kavun, karpuzdan tutunda afrika menekşesine kadar aklınıza gelebilecek hemen hemen her türlü bitkiyi yetiştirmek mümkün. 

 
Cymbidium orkide saksısı
Topraksız tarım kaktüs
Topraksız tarım marul
Sistemin sağlıklı çalışabilmesi için bitki toprağı topraksız tarım sistemlerine uygun olması gerekiyor. Perlit, hindistan cevizi lifi, pomza gibi havalanma kapasitesi yüksek yetiştirme ortamları kullanılırsa başarı şansı daha yüksek oluyor.

Sistemin bir çok avantajı var örneğin tatile gidiyorsunuz tepsiye saksılarınızı toplayıp ortaya koyacağınız bir autopotla tüm bitkileri sulayabilirsiniz. Sistem daha çok bitkiler için bireysel olarak işlese de, sistemin uyarlanması ile çok sayıda bitkiyi tek bir akıllı şamandıra vasıtası ile yetiştirmek mümkün. Türkiye, de satışını yapan tartes firması kendine göre düzenleyip strafor saksılar geliştirmiş. Hayal gücünüze ve ihtiyaçlarınıza göre sistem o kadar inovatif ki özüne uygun davrandığınızda çok farklı alanlara uygulanabilir. 

Bir çok insan elektrik kesintileri, elektrik kaçakları yada gereksiz bir sürü kabloların kalabalık yapmasından dolayı elektrikle çalışan sistemlere şüpheyle yaklaşıyor. Sistemin bir diğer avantajıda burada ortaya çıkıyor. Elektriğe ihtiyaç duymadan çalışması yazlıkta, iş yerinde, evin balkonunda yada terasın herhangi bir köşesinde bu sistemle bitki yetiştirmek inanılmaz kolay oluyor.

Sistemin çalışma prensibini gösteren 3 boyutlu video. Rezervuar, rezervuar içi filtre, hortum, saksı, ve şamandıradan oluşan komple sistem. Şamandıra harici istenildiği gibi dizayn edilebilir.Kaynak: Autopot

Otomatik sulama sistemleri, Topraksız Tarım

4 yorum:

Unknown on 20 Temmuz 2013 11:40 dedi ki...

ustam bu akıllı şamandırayı nasıl tedarik edeceğiz

Gökay on 20 Temmuz 2013 15:56 dedi ki...

4 yıl önce İzmir,de tartes firmasından almıştım hala satıyorlar mı bilmiyorum.

Unknown on 26 Nisan 2016 09:53 dedi ki...

Ben bunun AUTOPOT EASY2GROW 16 SAKSILI SİSTEM kople sistem olarak düşünüyorum tavsiye edermisiniz

Gökay on 26 Nisan 2016 18:54 dedi ki...

Merhaba sn. Mustafa Tepe söz konusu firmadan 7-8 yıl kadar önce sadece şamandırayı almıştım, şamandırayı bitki beslemeden, hayvan beslemesine kadar pek çok alanda kullandım. Kanatlıya taze su kaynağı, bitkilere ise yatak usulü, saksı vb. değişik düzenlemelerle kullandım hepsinde çok işime yaradı. Sizin ihtiyaçlarınıza nasıl yanıt verecek doğrusu onu tam kestiremiyorum. Eğer nerede, nasıl kullanacağınızı söylerseniz biraz daha fikir sahibi olur ona göre bilgi vermeye çalışırım. Bu buluş daha önce patentliydi şuan patent süreci bitti plastik üreticilerimiz bunu üretebilirlerse daha ucuza kullanım imkanı bulabiliriz. Sistem çalışıyor mu diye sorarsanız kesinlikle çalışıyor o konuda içiniz rahat olsun. Sistemin tekli, ikili seçenekleri de mevcutmuş bir tane alıp deneyebilirsiniz. 16 lı sistemin avantajı farklı bitkileri tek sulama sistemiyle kontrol edebilme imkanı vermesi. Kullanımı çok kolay olur. Özellikle terasta, balkonda yetiştirecekseniz sizin için daha avantajlı olacaktır. Alır denerseniz bizi de bilgilendirirseniz memnun oluruz. Diğer bahçe sevdalılarına fikir vermesi açısından faydalı olacaktır. İyi günler dilerim.

Yorum Gönder

 

© 2011 Hobi Bahçesi | Orkide Bakımı | Afrika menekşesi | Site Haritası

Site Hakkında | İletişim