7 Eylül 2011 Çarşamba

Çiçekler ve jaluzi

Pencere içi jaluzi
Eve çiçek geldiğinde nereye koyacağımızı şaşırırız. Genelde ev halkı birlik olup şu köşemi bu penceremi diye düşünürken bir kişi denemeler yapar pencereye koyar sığmadı, yada çok sıcak olur, köşeye koysa hiç güneş almaz oda olmaz peki biz çiçekleri nereye koyacağız diye düşünürüz. Bu sorunun yakın zamandaki yeni cevabı pencere önü oluyor.

Arkadaş sohbetlerinden birinde çok ilginç bir bilgi edindim. Türk üreticilerden biri Singapur seyahatinde çift cam arası jaluziyi görüp Türkiye,ye döndüğünde faydalı model olarak üretimine başlamış. Pencere oldukça ilginç henüz görme fırsatım olmadı ancak araştırmalarıma göre bitki severler için çok çok faydalı bir model olmuş. Bu arada faydalı model süresi yakınlarda dolmuş artık tekel olmaktan çıktığına göre fiyatı ucuzlayıp her yere yaygınlaşacak demektir.


Cam içi jaluzinin kendine has faydaları var örneğin az yer kaplıyor, çift cam arasında olduğundan tozlanmıyor, mekanizma toz kapmadığından kolay bozulmuyor. 

çift cam arası jaluzi
Bitkiler için faydası ise oldukça önemli. Normal bir menekşe saksısı 16-17 cm, orta boy bir saksı ise 25-26 cm. Menekşe saksıları pencere kenarına genellikle sığabiliyor ancak onlarda bile perdenin açılıp kapanması esnasında yaprakları zarar görebiliyor. Orta boy bir saksının kendisini tam oturtsak bile bitkinin büyük kısmı cama ve perdeye yaslanıyor. Cam içi jaluzi kullanıldığında yerden büyük kazanç sağlanıyor. Saksıları tam sığdıramasak bile iç mekana doğru hafif çekip cama yaslanmaktan kurtarabiliriz, perde camda kaldığından perde zararı tamamen ortadan kalkıyor. İşte cam içi jaluzinin en önemli faydalarından ikincisi bu.

Çoğu iç mekan süs bitkisi güneş ışığını doğrudan almak istemez. Süzülerek gelen ışık bitkiler için inanılmaz önem taşımaktadır. Hem fotosentez için gerekli ışığı alırlar, hemde güneşin yakıcı etkilerinden korunurlar. İşte cam içi jaluzinin bitkiler için en önemli faydalarından biri de burada ortaya çıkıyor. Genelde diğer perdeler bitkiden sonra geldiklerinden, çiçekleri güneşin yakıcı etkisinden koruyamıyorlar, oysa cam içi jaluzi pencere ile bütünleşik olduğundan güneş ışınlarını filtreleyebiliyor. İstenilen ışık miktarı kolayca ayarlanıp bitkiye özel ışıklandırma yapma imkanıda tanıyor. Klasik perdeler özellikle yaz aylarında  ısının cam ve perde arasına hapsolmasından dolayı burada duran bitkiler için kavurucu sıcaklıklar ortaya çıkarıyor. Cam içi jaluzi kullanıldığında bu sorun da ortadan kalkıyor. Bitkiden sonrası boşluk olduğundan iç mekanın sıcaklık değeri neyse pencere önünün değeride o oluyor.

Gelelim en birinci faydasına, pencere önünde duran çiçeklerimizi ara sıra su verirken gördüğümüzü saymazsak genelde komşular izler biz sadece varlıklarını biliriz. İşte en büyük faydası bu artık yalnızca komşular değil biz de çiçeklerimizi doya doya izleyebileceğiz.


Çiçek Bakımı, Çiçekler

0 yorum:

Yorum Gönder

 

© 2011 Hobi Bahçesi | Orkide Bakımı | Afrika menekşesi | Site Haritası

Site Hakkında | İletişim