14 Eylül 2011 Çarşamba

En güzel ev çiçekleri

Orkide
Rengarenk çiçeklerle dolu bir evi kim istemez?
Birçok insan evinde çiçek olsun, çiçekleri hiç dökülmesin, az bakımla uzun süre canlı kalsın istiyor. Aslında bunun anahtarı hangi çiçeklerin evinize ve size uygun olduğuna karar vermekte  yatıyor. Eğer eve çiçek alırken hangi çiçekler ev için uygun diye düşünüyorsanız işte size ülkemizin en beğenilen ev çiçekleri listesi.  Genelde çok farklı renk ve
doku seçenekleri olan, bazıları yıl boyu çiçekli kalabilen
kanaatkar bitkilerden gözünüze hoş gelenleri ve evinizin dekoresine en uygun olanları seçebilirsiniz.

Sulamaya dikkat ederek kolayca yetiştirilebilir. Az suyla uzun süre idare edebilir. Çiçekleri sulamayı unutanlar için iyi bir alternatiftir. Bazı türleri neredeyse tüm yıl çiçekli kalabilir. Dolaylı ışık alan pencere kenarları veya perde arkasından süzülen ışıklı alanlar afrika menekşesi için ideal alanlardır.

2- Orkide Yaklaşık olarak bilinen 30.000 türü ve onbinlerce hibritiyle dünyanın en büyük grubunu oluşturan bitkiler. Bakımı zor olmasına karşın eşsiz çiçekleri dünyanın en popüler çiçeklerinden biri yapıyor. Çeşitli hibrit türlerin yetiştirilmesi kolay olsada yine de özen gösterilmesi gerekir.

3- Kaktüsler Çöl bitkileri susuzluğa, sert iklim şartlarına adapte olmuş bitkiler. Işık ve biraz su verdikten sonra baharın çiçeklenmesini bekleyebilirsiniz.

4- Atatürk çiçeği ( Poinsettia ) Amerika,da yılbaşında en çok aranan bitki oluyor. Çiçeğin esas güzelliği çiçeklerinde değil yapraklarında yatıyor. Yapraklar kış yaklaşırken kızarmaya başlıyor yılbaşında ise müthiş bir kırmızı oluşuyor. Yüksek sıcaklıktan hoşlanmıyor. Bakımı kısmen zor sayılabilir.

5- Sardunya Yazın balkon güzeli, kışın pencere güzelidir. İyi bakıldığında çok parlak göz alıcı top top çiçekler açar. Bu bitkiler için sıcaklık önemlidir yüksek ve düşük sıcaklıklardan hoşlanmaz. Genel olarak bakımı kolay bitkilerdir.

6- Begonya Yaprakları ve çiçekleriyle ünlü bir bitkidir. Genellikle dış mekanlarda yetiştirilir ancak ev içerisinde de yetiştirilebilir. Çok güzel bir arajman çiçeğidir. Yanına koyulan çiçeklerle mükemmel bir bütünlük sağlar. Yüksek sıcaklıktan hoşlanmayan bitki sık sulanmalıdır.

7- Antoryum ( Flamingo çiçeği ) Cilalı yaprakları ve kalp şeklinde çiçeğiyle tam bir ekzotik orman bitkisidir. Kırmızı, pembe beyaz çiçekleri vardır. Neredeyse tüm yıl çiçekli kalabilir. Yüksek nem, yüksek sıcaklık, zengin toprak ve perde arkasından süzülen ışıkta iyi gelişebilen bitkilerdir.

8- Barış çiçeği Kendine has bir zerafeti olan bitkinin parlak yeşil yaprakları ve beyaz çiçekleri vardır. Genelde lüks alanların dekorasyon çiçeğidir aristoktokrat çiçek olarak adlandırılabilir. Tropik bitki; filtrelenmiş ışık, yeterli nem ve sıcaklıktan hoşlanır.

9- Kalanşo Alçak gönüllü bitkilerden biridir. İhtiyacı olduğunda kullanmak üzere etli yaprakların da su tutar. Minik minik çiçek buketleri şeklinde açar ve çiçekleri çok dayanıklıdır. Az ışıklanma ve düşük sıcaklıklarda çiçeklendiği için kış çiçeği olarakta anılır. Parlak ışık ve yeterli sulamayla rahatlıkla yetiştirilebilir. Kalanşo sukkulent türü bir bitkidir dolayısıyla sukkulentlerle ilgili bakımlar onun içinde geçerlidir.

10- Yılbaşı çiçeği ( Atlas çiçeği ) Kürek gibi yaprakları olan yarı tropik iklimlerde yetişen bir tür kaktüsdür. Yaprak uçlarından inanılmaz güzellikte kırmızı pembe çiçekler açar. Adındaki kaktüs ismine aldanıp sulaması ihmal edilmemesi gereken bir türdür.

Çiçek Bakımı, Çiçekler

0 yorum:

Yorum Gönder

 

© 2011 Hobi Bahçesi | Orkide Bakımı | Afrika menekşesi | Site Haritası

Site Hakkında | İletişim